Váš realitní makléř

Není to sen?

26. 9. 2020

Ne, nezdá se nám to! Daň z nabytí nemovitých věcí je zrušena! Byly to měsíce plné napjatého očekávání. Už v průběhu jara a léta jsem na prohlídkách nemovitostí slýchala ze strany zájemců o koupi zaručenou informaci, že „daň z převodu“ je přece zrušena, viděli přece v novinách tááákhle velký titulek! Opatrně jsem jim vysvětlovala, že sice paní ministryně Alena Schillerová v televizi už 29.3. avizovala, že zrušení daně předloží ke schválení, ale že schvalovací proces je dlouhý a výsledek nejistý…. Sama jsem byla dost skeptická, že zrušení daně projde v době, kdy realitní trh je dost dynamický a stát už několik měsíců vynakládá miliardy korun na nutné, byť neplánované výdaje spojené s „koronakrizí“. Nicméně sen se stal skutečností a zrušení daně z nabytí nemovitých věcí 25.9.2020 vyšlo jako zákon č. 386/2020 Sbírky. Podle něj je daň zrušena dokonce se zpětnou platností, a tak nikdo z těch, komu byl proveden vklad vlastnického práva od 1.12.2019, nemusí daň platit. Pokud už tak učinil, může si o vrácení daně požádat. Přála bych vám slyšet tu radost, když to volám svým klientům, kterých se to týká a kteří to třeba ani netušili! Mám radost s nimi, přece jen 4 % z kupní ceny byla pro většinu z nich dost zásadní částka a určitě pro ni najdou jiné využití.

Novela však obsahuje ještě důležité změny, díky kterým část peněz státu zase přiteče:

  • Prodlužuje se časový test pro platbu daně z příjmu při prodeji nemovitosti z 5 na 10 let vlastnictví nemovitosti (platí od 1.1.2021)
  • Daňový odpočet úroků z hypotéky je zachován, ale nově bude možné odečíst pouze 150.000,-Kč úroků zaplacených za úvěry za bydlení za rok, dříve byl limit 300.000,-Kč. Platí pro hypotéky a úvěry sjednané od 1.1.2021

No a pokud tomuhle moc nerozumíte (a to naprosto chápu!), tak vězte, že ještě do konce r. 2020 se v některých případech VELMI VYPLATÍ nemovitost prodat a také se VELMI VYPLATÍ nemovitost koupit!

Máte-li pochybnosti, jestli se vás to týká, ozvěte se, ráda vysvětlím 😊.

Zpět na výpis aktualit Zpět na výpis aktualit